Belçika, kaçak İspanyol şarkıcıyı iade etmeyecek

0
41

Belçika, kaçak İspanyol şarkıcıyı iade etmeyecek
– Şarkılarında İspanya Kralı’na hakaret ettiği, terörü övdüğü ve tehditte bulunduğu gerekçesiyle aldığı 3,5 yıl hapis cezasının infazından bir gün önce Belçika’ya kaçan rapçi Jose Miguel Arenas Beltran, İspanya’ya iade edilmeyecek
BRÜKSEL (AA) – Belçika, şarkılarında İspanya Kralı’na hakaret ettiği, terörü övdüğü ve tehditte bulunduğu gerekçesiyle aldığı 3,5 yıl hapis cezasının infazından bir gün önce kaçan rapçi Jose Miguel Arenas Beltran’ı İspanya’ya iade etmeyeceğini açıkladı.

Belçika’nın Ghent şehrinde mahkemeye çıkan Beltran’ın avukatı Simon Bekaert, basına yaptığı açıklamada, hakimin rapçi Beltran hakkındaki suçları düşürdüğünü ve İspanya’ya iade edilmemesi gerektiğine hükmettiğini bildirdi.

Bekaert, “Terör suçu söz konusu değil ve Belçika hukukuna göre Arenas suç işlemiş görünmüyor.” dedi.

– Terörü övme suçundan 3,5 yıl

İspanya Yüksek Mahkemesi, şubattaki kararında Beltran’ın, şarkılardan birinde kraliyet ailesi için “hırsız” ifadesini kullanarak İspanya’da kraliyet ailesi üyelerini hakarete karşı koruyan yasayı ihlal ettiğini belirtmişti.

Beltran’ın ayrıca, İspanya’nın terör örgütü kabul ettiği ETA ve 1 Ekim Antifaşist Direniş Grubu hakkındaki şarkı sözleriyle “terörü övmek” suçunu işlediğine hükmedilmişti.

Kararda, Beltran’ın şarkılarında Kral, kraliyet ailesi üyeleri ve Katalanca karşıtı bir lobinin liderliğini yapan Jorge Campos’a karşı tehditler içeren ifadeler yer aldığına dikkat çekilmişti.

Yüksek Mahkeme, bu unsurları göz önünde bulundurarak yerel mahkemenin verdiği 3,5 yıl hapis cezasını onamıştı.

Beltran, hapse girmek için kendisine verilen 10 günlük süre dolmadan bir gün önce Belçika’ya kaçmıştı.

Daha önce de ETA üyelerinin yanı sıra bağımsızlık girişimi nedeniyle devlete isyanla suçlanan eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, 4 bakanla Belçika’ya kaçmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here